linux-windows-mac

سیستم عامل چیست و چند نوع سیستم عامل برای کامپیوتر وجود دارد

سیستم عامل چیست

شاید بهترین پاسخ به اینکه سیستم عامل چیست این باشد که سیستم عامل نرم افزاری است که پس از روشن شدن کامپیوتر اجرا می شود و از جمله مهمترین نرم افزاری است که در کامپیوتر وجود دارد و اجرا می شود در واقع می توان گفت پایه ی تمام نرم افزار های موجود در کامپیوتر است و وظیفه ی اصلی آن مدیریت منابع سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر و همچنین استفاده ی بهینه از آنها و ایجاد محیطی کاربرپسند برای ارتباط با کاربران کامپیوتر.

Operation-System
Opration System

در تصویر بالا ارتباط کاربر با سخت افزار را مشاهده می کنید و همانطور که مشاهده می شود سیستم عامل نقش بسزایی در کار با کامپیوتر ایفا می کند در ادامه چند سیستم عامل مهم که در کامپیوتر ها استفاده می شود را معرفی می کنیم دقت داشته باشید که سیستم عامل های موبایل هم وجود دارند که بسیار معروف و پرکاربرد هستند اما ما تصمیم به معرفی سیستم عامل های کامپیوتر را داریم که بسیار کاربردی و پرکاربرد هستند.

سیستم عامل ویندوز

سیستم عامل ویندوز که تقریبا بازار سیستم عامل های خانگی رادر دست دارد محصولی از شرکت مایکروسافت است که سیر تکاملی خودش که اول سیستم عامل داس (DOS) که یک سیستم عامل متنی بود را طی کرده و امروزه تبدیل به یک سیستم عامل گرافیکی کاربر پسند شده است.

Operation System

سیستم عامل ویندوز علاوه بر نسخه ی شخصی ی همان معمولی آن نسخه سرور هم دارد که دارای ماژول ها و سرویس های مخصوص سرور می باشد البته به لحاظ هسته و شکل سیستم عامل تفاوت چندانی با ویندوز شخصی ندارد چرا که نرم افزارهای مختلف مانند آفیس یا نرم افزارهای فشرده سازی و غیره روی هر دو نسخه اجرا می شود و عملکرد مشابهی دارد.

سیستم عامل لینوکس

سیستم عامل لینوکس که یک سیستم عامل متن باز است و بعنوان سیستم عامل رایگان مشهور است . لینوکس در واقع هسته ای است که روی آن پوسته های مختلفی سوار شده است و تشکیل یک توزیع از لینوکس را می دهد . در کل توزیع های فرآوانی برای لینوکس وجود دارد که مهمترین آنها اوبونتو ، سنت او اس ، کوبونتو ، فدورا وغیره می باشد .

opration-linux

اگر در تصویر بالامشاهده بفرمایید خواهید دید که تعداد زیادی لوگو موجود است که هرکدام از آنها مربوط به یک توزیع از لینوکس است که این قسمتی از کل توزیع های لینوکس است . سیستم عامل لینوکس هم مانند ویندوز دارای نسخه ی شخصی و نسخه ی سرور است لازم به ذکر است بیشتر سرورهای فعلی دنیا با سیستم عامل لینوکس کار می کنند به دلیل استحکام و کارائی این سیستم عامل است . در نسخه ی سرور این سیستم عامل توزیع های گوناگونی وجود دارد که مهمترین و پرکاربردترین آن ها CentOS است.

سیستم عامل مکینتاش

سیستم عامل های مکینتاش که با نام اختصاری MAC شناخته می شوند به لحاظ زیبایی دارای شهرت فراوانی است . این سیستم عامل بسیار کاربرپسند می باشد که توسط شرکت اپل توسعه داده شده است.

mac-operation
Mac Operation

سیستم عامل مکینتاش هم دارای نسخه ی سرور وهم دارای نسخه ی شخصی یا کامپیوتر های معمولی است وحتی دارای نسخه ی موبایل هم می باشد.بهتری است بدانید این سه سیستم عامل ، هم نسخه ی موبایل و هم نسخه کامپیوتر و هم نسخه ی سرور را دارند.

مقالات مشابه را در سایت آسمان کالا ازاینجا می توانید مشاهده بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *