monitor-detail

انواع مانیتورها

مانیتور چیست

مانیتور کامپیوتردر واقع دستگاهی خروجی است که اطلاعات کامپیوتر را به شکل وشمایل زیبا و کاربرپسند نمایش می دهد و از جمله دستگاه هایی است که استفاده از کامپیوتر را بسیار ساده تر و بهتر می کند. در زیر انواع مانیتور مانند :ال سی دی و غیره را مورد بررسی قرار می دهیم

انواع مانیتور

انواع مانیتور های فعلی عبارتند از :

  • مانیتورهای سی آر تی (CRT)
  • مانیتور های ال سی دی(LCD)
  • مانیتورهای ال ای دی (LED)
  • مانیتورهای دیود گسیل نور ارگانیک (OLED)

مانیتورهای سی آر تی

این مانیتورها سیر تکاملی خود را در دهه 1980 انجام دادند و در پایان این دهه مانیتورهای سی آرتی با قابلیت های عالی در بازار توسط شرکت هایی مانند آی بی ام ارائه شد. سی آر تی ها دارای ساختاری جالب هستند به این ترتیب که سه تفنگ الکترونی در انتهای آنها وجد دارد که به ترتیب سه رنگ قرمز و سبزو آبی فسفری را به سمت صفحه نمایش شلیک می کنند که حاصل آن یک پیکسل می شود.این اشعه الکترونی توسط میدان مغناطیسی به سمت صفحه نمایش هدایت می شود.

جالب است بدانید زمانی که می گویند تصویر 600*800 است یعنی در خط افقی 800 نقطه یا پیکسل و 600 خط از بالا تا پایین صفحه موجود است که با ضرب آنها در هم نزدیک به 480000 پیکسل می شود و هرچه این پیکسل ها بیشتر شود کیفیت ورزلوشن بهتر می شود. هر چه رزولوشن بیشتر بخواهیم باید مانیتور بزرگتری تهیه کنیم به این دلیل که تعداد پیکسل های بیشتری در خود جای می دهد.در سی آرتی های فعلی از پیکسل بین 60 تا 80 بار در ثانیه تازه سازی می شود این یعنی تفنگ های الکترونی 18000000شلیک در ثانیه می کنند . اگر یک تصویر 80 بار در ثاینه رفرش شود یعنی فرکانس آن 80H است. در زیر تصویر یک مانیتور سی آرتی را مشاهده می کنید.

crt-monitor
مانیتور سی آر تی

مانیتورهای ال سی دی

ال سی دی ها مانیتورهایی هستند که از کریستال مایع جهت تولید آنها استفاده شده است . کریستال مایع در واقع بخاطر خصوصیاتی که دارد هم مایع است و هم جامد که در برابر حرارت بسیار حساس می باشد. این ماده باکمی حرارت و دمای بالا تبدیل به مایع می شود و بالعکس با کمی سرما و دمای پایین به حالت تعادی برمی گردد. در ساخت این نوع مانیتور از دو عدد شیشه هم استفاده شده است .جهت ایجاد نور پس زمینه سفید از لامپ فلورسنت یا لامپ ال ای دی بهره برده شده است.در ال سی دی های فعلی رزولوشن برابر 1080*1920 پیکسل می باشد. در زیر نمونه ای از ال سی دی را مشاهده می کنید که دارای قطر باریک تری نسبت به مانیتور های سی آر تی است.

lcd-monitor
مانیتور ال سی دی

مانیتورهای ال ای دی

دراین تکنولوژی از دیود های ایجاد کننده نور استفاده شده است این دیود هاد از خود نورساطع می کنند تقریبا تنها تفاوت مهم در این نوع از مانیتورها با مانیتور های LCD در نور پس زمینه است که درآنها معمولا از فلورسنت استفاده می شود اما در LED از دیود های ساطع کننده ی نور استفاده می شود . به لحاظ ظاهری هم تفاوت آنچنانی با ال ای سی دی ندارد (مانند تصویر بالا)

مانیتورهای اُ ال ای دی

این نوع مانیتور از نوعی پلیمر نورافشان جهت نور دهی استفاده می کند جالب است بدانید در این نوع تکنولوژی از نور پس زمینه استفاده نشده است که این باعث می شود برخی رنگ ها مانند رنگ سیاه را عمیق نشان دهد. OLED یا دیود نورگسیل ارگانیک به این دلیل از نور پس زمینه استفاده نمیکند چون خودش نور ساطع می کندواین قابلیت این تکنولوژی را نسبت به تکنولوژی های نسل قبلی جلو انداخته است. به لحاظ مصرف انرژی بسیار کم مصرف است و وزن و قطرکمتری هم دارد و اولین شرکتی که آن را معرفی کرد شرکت سونی بود . به لحاظ شکلی با تکنولوزی LED فرق آنچنانی ندارد.

مقالات مشابه را در سایت آسمان کالا از اینجا مشاهده بفرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *