hdd-know

هارد را بیشتربشناسیم

هارد چیست و چگونه کار می کند

در اولین قدم ما باید بدانیم هارد چیست و چگونه کار می کند و اصلا کار آن چیست ؟ در واقع هارد یک حافظه ی دایمی در کامپیوتر یا هر وسیله ای که اطلاعات را ذخیره می کند است . هارد را بعنوان یک حافظه ی موقت می شناسند . موقت یعنی اینکه قابل تغییر است و اطلاعات مورد پذیرش ما روی آن ذخیره می شود.هارد را می توان جزء جدایی ناپذیر سیستم های مختلف دانست بعنوان مثال سیستم دوربین مداربسته یا سرور بدون هارد و قراردادن اطلاعات ضبط شده مگر مفهومی دارد یا کامپیوتر بدون ثبت و ذخیره و بازیابی اطلاعات کارایی بسیار پایینی دارد بنابراین یکی از مهم ترین قطعات سیستم های کامپیوتری هارد یا HDD است. هارد ها معمولا براساس نوع پورت یا میزان ظرفیت یا تعدادچرخش دسکت تا به حال دسته بندی می شدند اما اخیر حتی تکنولوژی آنها هم تغییر کرده و هارد ها بر اساس نوع تکنولوژی در یک دسته ی مجزا قرار می گیردند که در ادامه حتما آنها را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهیم . از جمله دسته بندی هارد ها : هارد اینترنال و هارد اکسترنال است.

hdd-system
هارد

معمولا در بین افراد حتی افراد غیر کامپیوتری و ناآشنا با مباحث فناوری اطلاعات هاردی به اسم هارد اکسترنال یا خارجی مطرح است منظور از هارد خارجی این است که هارد از طریق پورت USB یا دیگر پورت های خارج کیس به سیستم وصل می شود و مانند فلش مموری ، فضایی در اختیار کاربر قرار می دهد. پس بنابراین از این لحاظ هارد به دو دسته ی داخلی یا اینترنال و خارجی یا اکسترنال تقسیم بندی می شود و توضیح دادیم که هارد های اکسترنال مانند فلش مموری عمل می کنند و به کامپیوتر وصل می شوند.

hdd-external
هارد خارجی یا اکسترنال

در تصویر بالا نمونه ای از یک هارد اکسترنال را مشاهده می کنید که از طریق USB به کامپیوتر وصل می شود . این نوع از هارد در اندازه های مختلفی به لحاظ فضا هستند.

در دسته ی هارد های داخلی یا اینترنال انواع مختلفی وجود دارد که عبارتند از : SAS ، IDE ، SSD ، SATA ، SCSI .

هارد های IDE

این نوع از هاردها دارای کابل های موازی می باشند که می توانند داده ها را با سرعت 133 مگابایت انتقال دهند . این نوع از هارد ها در واقع اسم کانکتور خودشان را به خود گرفته اند یعنی دارای کانکتور یا پورت IDE هستند که کابل های IDE را پشتیبانی می کنند این نوع کابل ها محدودیت در سرعت انتقال داده و کابل کشی (اندازه کابل) داشتند .

IDE-cable
کابل IDE

هارد های SCSI

این هارد ها از جمله قابلیت ویژه ای که دارند این است که به صورت مستقیم به رم سیستم وصل می شوند در واقع این نوع کانکتور در پرینتر ها و اسکنر ها و غیره موجود می باشند که بسیار مناسب براس سیستم های سرور به دلیل میزان انتقال داده می باشد چون در سرور ها مقیاس انتقال داده زیاد است این نوع هارد ها می توانند بسیار عملکرد خوبی داشته باشند.

این نوع از هارد ها که سرعت قابل توجهی دارند در سرورها مورد استفاد قرار می گیرند.

scsi-cable
کابل SCSI

هارد های SATA

هاردهای SATA به لحاظ قابلیت افزایش طول کابل ها پیشرفت بسزایی داشتند و اندازه کانکتورهای آنها بسیار کوچکتر و راحت تر به لحاظ نصب کردن روی مادر بورد بودند . این تکنولوژی می توانند با سرعت 600 مکابایت اطلاعات را جابجا کنند.

SATA-cable
کابل SATA

هاردهای SAS

این نوع هارد ها در واقع مدل پیشرفته تر هارد های SATA هستند که در سرور ها مورد استفاده قرار می گیرند و دارای سرعت انتقال 768 مگابایت می باشد. از جمله قابلیت های این نوع هارد مورد هات پلاگین بودن آن است که در سرورها اهمیت بسزایی دارد یعنی به آسانی و در حین کار قابل خارج کردن از سیستم می باشند. در سایت آسمان کالا از این مدل هارد ارائه گردید است که جهت اطلاع بیشتر می توانید مشاهده بفرمایید.

SAS-hdd
هارد SAS

هارد های SSD

این نوع هارد ها به لحاظ تکنولوژی و سرعت و کیفیت بسیار متفاوت نسبت به هارد های نوع قبل می باشد .هارد های SSD از مدارات مجتمع برای ذخیره و انتقال داده استفاده می کنند که دارای سرعت عالی می باشد و همچنین این هاردها دارای قیمت بالاتری نسبت به هاردهای مدل های دیگر است. هارد های قدیمی دارای دیسکت و هد می باشند و برای اینکه یک داده خوانده ونوشته شود باید هد در شیار مورد نظر روی هارد قرار گیرد که به لحاظ زمانی این مورد خود زمان بر است و از سرعت هارد می کاهد اما در SSD روال ذیره و بازیابی داده مانند فلش مموری عمل می کند.پورت مورد استفاده در SSD معمولا پورت SATA می باشد . در تصویر زیر مقایسه ای بین هارد های قدیمی و SSD داریم .

HDD-SSD
تفاوت SSD و HDD

همانطور که مشاهده می شود به لحاظ تکنولوژی ساخت این دو هارد بسیار با هم متفاوت هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *